הפעילות של בית יוצאי מצרים ''גושן'' בחיפה

Les activités de Goshen Haifa

 מאת: ג'ילבר בר-און

"גושן" נוסדה לפני עשרים וחמש שנה כעמותה רשומה ברשם העמותות, ובין מייסדיה הוותיקים: אלגרה וסיזר מזרחי ז"ל, והגב' דינה ברכה תיבדל לחיים ארוכים. פעילויותיה של עמותת גושן עבור יוצאי מצרים בחיפה והצפון, הן רבות ומגוונות. מאז הקמתה אנו עורכים אחת לחודש מיפגש מרכזי, עם הרצאה מעניינת, שולחן ערוך עם מיטב המטעמים של יהדות מצרים, והרבה מצב רוח טוב.

פרט להרצאות החודשיות הקבועות, אנו חוגגים בכל שנה יחדיו במועדון החיפאי, את כל חגי ישראל, לפי מיטב המורשת של יהודי מצרים. הכל בניהולם המסור והבלתי נלאה של ג'ילבר ואסתי בר-און:

מסיבת פורים רבת משתתפים, עם תחפושות, שירה וריקודים.

מיפגש חגיגי בחג החנוכה, להדלקת נרות ומזנון סופגניות וזלאביה כיד המלך.

סדר ט"ו בשבט, עם מיטב הפירות היבשים של ארץ ישראל, בנוסח יוצאי מצרים.

סדר פסח רב משתתפים נערך בכל שנה, יומיים-שלושה לפני המועד של ליל הסדר. הסדר נערך אז כהילכתו, עם קריאת  ההגדה  נוסח  מצרים,  ארוחת  חג מלאה נוסח מצרים אף היא , מעשה ידי החברות, כאשר כל אחת מהן מתעלה על השנייה בטוב טעם ו- "shatara". ה"מאיינה" המצרית המסורתית היא מעשה ידיה של אסתי, וכך גם החרוסת נוסח מצרים - עם שפע של תמרים, צימוקים ואגוזים - יאמי !

מי שמנהל מידי שנה את סדר הפסח ובהצלחה רבה, הוא רו"ח יעקב עמיאל, רואה-החשבון בהתנדבות של עמותת "גושן" ואחד הפעילים הוותיקים יחד עם רעייתו לילי.

כידוע, יוצאי מצרים רבים הם ממוצא יווני. אז מסיבת יום העצמאות נערכה השנה עם הזמר אהוד הולנדר, זמר יווני ים-תיכוני, שהרקיד אותנו גם הורה גם "בוזוקי" - לפי מיטב המסורת היוונית במצרים.

ארוחת שבועות חגיגית, נערכה עם מיטב המטעמים החלביים, תחת הכותרת "טקס בלבן".

מסיבת סוף שנה סוערת, בליווי להקה ותזמורת עם ריקודי שנות השישים, קונפטי ושמפנייה של חצות, כפי שנהגנו לחגוג את ה-Nouvel An  באלכסנדריה.

בין ההרצאות החודשיות שערכנו השנה, שלעתים סובבות סביב הנושא של יהדות מצרים, ריתקה אותנו במיוחד הרצאתו של הסופר הצרפתי יליד מצרים, ויקטור אטס, שהגיע ארצה להצגת ספרו "בין שני עולמות – באיון-ירושלים" שזכה בפרס תל-אביב.

מרכז המורשת של יהדות מצרים בתל-אביב: במסגרת הקמת מרכז המורשת, נוצר שיתוף פעולה הדוק עם התאחדות עולי מצרים בישראל ת"א, בשיתוף עם מועדון יוצאי מצרים בת-ים.

תמונות מאירועי "גושן" חיפה - מימין לשמאל: אבנר עשהאל, יו"ר גושן, שהיה בין מדריכי "השומר הצעיר" באלכסדריה ואסיר ציון. רו"ח יעקב עמיאל, איציק צנוע ובנותיו המקסימות, דליה רהב, אסתי בר-און וליליאן עבדה.