התאחדות עולי מצרים בישראל

מטרות ופעילות

מבוא:

התאחדות עולי מצרים בישראל, היא עמותה רשומה שהוקמה עוד בתחילת שנות ה-50, ומשרדיה פעלו ברחוב הרצל בתל-אביב, בניהולו של מואיז צנוע, מי שהיה מזכירו האישי של הרב חיים נחום אפנדי בקהיר, עד שגורש ממצרים בשנת 1949.

הגירוש ההמוני של יהודי מצרים בשנת 1956, הביא לגל עלייה עצום של יוצאי מצרים. על מנת לסייע ולתדרך את עשרות אלפי הפליטים שהגיעו ממצרים, הוקם המועדון של ההתאחדות ברחוב פינסקר 56 מתל-אביב, הפועל מאז ועד היום - אם כי במהלך השנים השתנו מטרותיו.

 

הפעילות במועדון ברחוב פינסקר 56, תל-אביב:

היום מטרותיה העיקריות של ההתאחדות הן לשמר, להפיץ וללמד את המורשת וההיסטוריה התרבותית של יהדות מצרים, שהיא בסיס ההיסטוריה של עם ישראל כולו.

מתקיימים מיפגשים וסמינרים רבי משתתפים, במועדון ומחוצה לו, עם הרצאות על ההיבטים השונים בחיי הקהילה היהודית במצרים בעת החדשה, ובמהלך ההיסטוריה.

הפרויקט הנוכחי של ההתאחדות, הוא הקמת מרכז מורשת, שיציג 2500 שנות יהדות רצופה בארץ הנילוס, החל מירמיהו הנביא שירד מצרימה לאחר חורבן בית ראשון, ואיתו פמליה נכבדה של יהודים-פליטים מיהודה, שהתיישבו ושגשגו בארץ הנילוס (ירמיהו, מד-א). המרכז יכיל גם תצוגת חפצי יודאיקה וחפצי היום-יום המאפיינים את הקהילה המפוארת של יהודי מצרים בעת החדשה.

כמו כן, נעשית פעילות לתיעוד ושימור ההיסטורה של יהודי מצרים עד למחצית המאה העשרים, עת החלה מצרים להתרוקן מיהודיה.

 

בין אירועי ההתאחדות:


הענקת אות כבוד של ההתאחדות לד''ר דוד הררי,

חתן פרס ישראל 2011 להנדסה, וממציא המלט''ים, מטוסים ללא-טייס

 

ד''ר הררי נולד בקהיר, ונאלץ לעזוב את מצריםעם הגירוש המאסיבישל 1956. אות הכבוד הוענק לו בטקס חגיגי שנערך באולם בית דניאל בתל-אביב.

          

בין אירועי ההתאחדות: נערכים כנסים, מפגשי מורשת והרצאות, הרמת כוסית בחגי ישראל, תפילות לפי מיטב המסורת של יהדות מצרים, ועתה  גם אירוח 'שבע ברכות' לזוגות מחו''ל הנישאים בישראל. בתמונות למטה: דבורה ורועי שבאו מצרפת לחופה בישראל, בטקס ''שבע ברכות'' שנערך לכבודם בהתאחדות.

Une belle Cérémonie de 'Sheva Berakhot' à la Maison de l'Union des Juifs d'Egypte à Tel-Aviv:

 

Royi et sa fiancée Devorah Dwek, fille de notre chère amie Fortunée Dwek de Paris, venus de France pour célébrer leur mariage en Israël, fêtèrent leur diner des ''Sheva Berakhot'' à la Maison de l'Union des juifs d'Egypte à Tel-Aviv, avec leur famille venue de France pour l'heureux événement.

A gauche: Devorah et Royi avec Shimon Sayegh, qui fit le Kiddoush et récita les ''Sheva Berakhot''. En bas, avec l'heureuse grande mère Dwek, les tantes, oncles et cousins.

      

La présentation du Lieutenant-Colonel David Shaul, à la Maison de l'Union des Juifs d'Egypte à Tel-Aviv.

סגן אלוף דוד שאול במהלך הרצאתו בבית ההתאחדות בתל-אביב.