הקונגרס העולמי ה-7 של יהודי מצרים

שנערך ע"י התאחדות עולי מצרים בישראל

בשיתוף עם ראשי אירגונים בעולם, בנושא: 60 שנה לגירוש ההמוני של יהודי      מצרים (1956­-­2016) וקליטתם בישראל

Le 7eme Congres des Juifs d'Egypte 2016, a Safed

 

רשמה: דליה רהב

 

שלושה גלים של מאסרים ושל גירוש, חוותה הקהילה היהודית במצרים במחצית המאה ה-20. אך הקשה מכולם מבחינת הקהילה היהודית במצרים, היה הגירוש ההמוני שהתרחש בעקבות מבצע סיני בנובמבר 1956, שהביא לפתיחת מפרץ עקבה לשיט ישראלי. תוך חמישה חודשים, גורשו כ-25,000 יהודים בן-לילה, וכ-10,000 נוספים נאלצו לנוס על נפשם, בהותירם כל רכושם מאחור.

 

זה היה הנושא המרכזי של הקונגרס, שנערך בחודש מאי 2016, בראשות הגב' לבנה זמיר, יו"ר התאחדות עולי מצרים בישראל וראש מרכז הארגונים של יהודי ארצות ערב.

הכנס התקיים במלון "רימונים" , מלון ציורי יפהפה הממוקם במושבת האמנים של צפת, במשך שלושה ימים רצופים.

 

היו אלה שלושה ימים קסומים. ימים גדושים  בהרצאות  בנושא המורשת וההיסטוריה של יהודי מצרים, עדויות של יוצאי-מצרים מישראל ומחו"ל, סרטים דוקומנטריים שעוסקים בהיסטוריה של יהודי מצרים, סיורים בעיר צפת וסביבתה, ותכנית אמנותית אתנית מרהיבה, בסגנון יהודי מצרים.

 

בין השאר, נערך ביקור בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון, וביקור בשני בתי כנסת  עתיקים בצפת, בהדרכת המזרחן בני וידאל.

 

הקהל המרותק בקונגרס העולמי ה-7 בצפת.
ראשון משמאל: המזרחן בני וידאל שהנחה את הקונגרס.

 

 לאחר נאום הפתיחה של יו"ר הקונגרס לבנה זמיר, התקיים פאנל בהשתתפות  יושבי-ראש האירגונים מחו"ל, שהגיעו לישראל במיוחד לקונגרס וסיפרו אודות פעילותם ברחבי העולם. בין משתתפי הפאנל: הגב' נינה הלמן והגב' נלי סולטן שהוציאו לאור ספר על המטבח המצרי באנגלית וצרפתית, מר אליוט מלכי מאיטליה, מפיק הסרט  "להתחיל מחדש" על קליטתם המצויינת של יהודי מצרים בישראל וברחבי העולם, גב' מארי רוסו מצרפת, גב' ויויאן לוי – יו"ר אירגון AAHA מארה"ב , מר דוד אבדה מאנגליה, גב' ג'יזל כהן וגב' ג'ינט סואד מקנדה .

הקונגרס נמשך עם הרצאות של אנשי אקדמיה מן השורה הראשונה.

 גב' לבנה זמיר פותחת את הקונגרס העולמי ה-7 של יהודי מצרים בצפת.

 

בין המרצים בקונגרס: דוד ענזרות, דוקטורנט מזרחן, שהרצה על תדמיתן של יהודי מצרים בתקופתו של נאצר. ד"ר אסתי ובמן מאוניברסיטת תל אביב, בנושא השפעת הנאצים על התנתהלותו של נאצר כלפי היהודים בעיקבות מלחמת קדש, עו"ד דוד ידיד דיבר על זכותם של יהודי מצרים לפיצויים מגרמניה הנאצית על הסבל והפחד במהלך מלחמת העולם השנייה שהגיעה לפאתי אלכסנדריה. כמרצה אורחת מחו"ל,  הגיעה Federica Farne - חוקרת מאוניברסיטת Pavia שבאיטליה – ונתנה הרצאה מאלפת על הקהילה היהודית במצרים בתקופתו של נאצר. פדריקה גם התרשמה מאד מכל מה שראתה ושמעה. עם שובה לאיטליה, היא שלחה מייל המתאר את הרגשתה. המכתב מובא בעמוד הבא. העדויות המרגשות נערכו בהנחייתו של המזרחן בני וידאל.

חווית הקונגרס הייתה טבולה בנופיה המרהיבים של צפת ושל המלון המקסים. מלון שהשהיה והטיול בשביליו וההתבוננות בנוף הרי צפת והר מירון למרחוק, מפינות הישיבה המרהיבות הפזורות  בו, הביאו רוגע ומרפא לנפש.

 

 אי אפשר שלא לציין את ארוחות הערב החגיגיות, והתכנית האמנותית שכללה מופע וסדנא של ריקוד אתני מצרי. גם ערב ריקודים קוסמופוליטיים לפי מיטב המסורת של יהודי מצרים לדורותיה, עם הזמרת המקסימה ורדה.  סיור בדלית הכרמל בדרך חזרה לתל אביב, ביום השלישי לקונגרס,  חתם שלושה ימים מרתקים וגדושים בחוויות.

 

 

 אחת מפינות החמד בשבילי המלון  

 

מייל שנשלח ע"י המרצה Federica Farne  מאיטליה אל גב' לבנה זמיר

בתום הקונגרס העולמי של יהודי מצרים בצפת

 

 

 

Dear all,

I don't have enough words to thank you all, for giving me the chance to meet you. Everybody had a nice word for me, everybody was interested in me and in my research, but I was the one who was interested in all your stories.

 

Unfortunately, my staying in Israel is ending and I do not have the time to contact and to meet all of you again, but I've been impressed by your love, your bravery, your strength . With some of you I had more chance to talk, with someo others I had less time, but I could have stayed an entire week to listen to you all. I am really sorry I had not enough time to share with you all again, a dish, a coffee, or a dance.

 

If someone wants to send to me his own history for my research, please send it to Levana. I promise I will send to her my final thesis so you could read my work, which I realized together with you. Thank you.

 

Farné Federica and Turrini Marco

 

המרצה מאיטליה, Farné Federica

עם הידיד שהגיע איתה