פרס ראש הממשלה ללבנה זמיר 

לחקר אקדמי על יהודי ערב

 

רשמה: דליה רהב

"פרס ראש הממשלה" 2016 לחקר אקדמי על יהודי ערב, הוענק לגב' לבנה זמיר על מחקרה  "תור הזהב של יהודי מצרים בעת החדשה".

זאת הפעם הראשונה שמוענק פרס ראש הממשלה לעידוד והעצמת חקר קהילות יוצאי ארצות ערב ואירן. הגב' זמיר חולקת את הפרס עם עוד שני זוכים: ד"ר משה גברא על מחקרו בנושא עליית יהודי תימן, ומרכז דהאן באוניברסיטת בר-אילן, על ספרים אקדמיים שהוציאו לאור על יהודי ערב. מהמשרד לשוויון חברתי נמסר, כי הענקת הפרס השנה מבשרת על פתיחתה של מסורת , ומדי שנה יוענקו פרסי ראש הממשלה לעידוד מחקרים על מורשת יהדות ארצות ערב והאסלאם.

דברי השרה לשוויון חברתי, הגב' גילה גמליאל : "אחרי 68 שנה הגיעה העת להביא את הפרק של יהודי המזרח למקומו הראוי בסיפור השלם של העם היהודי. מורשת יהודי המזרח נדחקה לאורך השנים לשולי המחקר ואנחנו כאן כדי לשנות. ברכות לראש הממשלה שהבין את חשיבות וחיוניות הדבר".

ספרה של לבנה זמיר "תור הזהב של יהודי מצרים בעת החדשה" – שהומלץ על-ידי 5 אנשי אקדמיה באוניברסיטאות השונות, אכן בא להשלים את החסר בכל הנוגע להיסטוריה המפוארת של יהודי מצרים במאה ה-19 ועד למחצית המאה ה-20. תרומתה האדירה של קהילה תוססת זו לקידומה של מצרים בכל התחומים: כלכלה, תעשייה, מסחר, בנקאות, חקלאות,  בינוי ערים, פיתוח סיבי כותנה הארוכים ביותר בעולם באותה עת, ועד לתחומי התרבות, עיתונות, קולנוע, תיאטרון, והפיכתה של מצרים לארץ קוסמופוליטית משגשגת. הספר גם כולל את שלושת גלי הגירוש, ההתנכלויות והעיקרה, שרוקנו את מצרים מיהודיה. פרק מיוחד הקדישה זמיר לרכוש הפרטי והציבורי האדיר שנאלצו יהודי מצרים להותיר מאחור, רשימת בתי-ספר ובתי-כנסת שהיו ואינם ואלה שנותרו, רשימת צווי-חירום שחוקק  נאצר כדי לנשל את יהודי מצרים מאזרחותם המצרית - לאלה שהייתה להם כזאת – כדי לבצע מעצרים והחרמת רכושם העצום של יהודי מצרים ועד לגירושם ההמוני בן-לילה.

פרק נוסף בספרה של זמיר, מביא את כל החוקים שחוקקה מדינת ישראל לשימור על זכויות יהודי ארצות ערב לקבלת פיצוי על רכושם ועל הסבל ולשימור המורשת, כמו גם רשימת החוקים של ממשלת ישראל שטרם מומשו, להשבת הרכוש שנגזל.

לבסוף, הקדישה זמיר פרקים נפרדים המשקפים את תרבות הפנאי של יהודי מצרים, מצבם הסוציו-אקונומי, מעמד האישה היהודייה במצרים, שטרם נחקרו דים - ופרק אחרון על רבניה של מצרים ופועלם.

מחקר אקדמי ראוי, המנחיל מקום של כבוד להיסטוריה המפוארת של הקהילה היהודית במצרים בעת החדשה, ובמשך למעלה מ-2500 שנות נוכחות יהודית רצופה על גדות הנילוס.

 

דברים שרשם בפייסבוק, ידידנו איב פדידה מצרפת, שהיה נוכח בטקס הענקת הפרס ללבנה זמיר, ביום 27 בפברואר 2017, במשרד החוץ בירושלים.

Yves Fedida a écrit sur son Facebook:

The Israeli government has awarded for the first time ever “The Prime Minister’s Prize” to 3 individuals for their work on the subject of Jews from Arab countries and Iran. This is one of the highest distinctions in the land.

Mrs Levana Zamir née Vidal, who energetically heads the Union of Jews from Egypt in Israel, has today received this prize for her essential work of major significance: “The Golden Era of the Jews from Egypt in Modern Times”. It is the first time such a prize acknowledges research and dedication to the subject of our community. She shares the prize with 2 other researchers on Yemen Jews and Studies on Sephardi and Mizrahi Jews.

With her frail look, disarming smile and her special soft-spoken determination for everything she undertakes, she has managed to keep the Memory alive, change the Israeli mindset on the subject, introduce the subject in the school curriculum and represented with dignity and perseverance Jews from Egypt in the international arena. She also chairs the organization of Jews from Arab countries. The heart and soul of all the activities of the Tel Aviv Center for Jews from Egypt, she has created there a permanent exhibit on the subject and regularly hosts foreign and local dignitaries. She has engaged in this work relentlessly for the past years whilst continuing to be a loving wife, mother and grandmother. 
She explains that her strength comes from the note she found on her late father's documents on Jews from Egypt : "for Levana".

Eshet Hayil - A woman of valor indeed.

Our heartfelt congratulations go to Levana. Bravo 'aleki !  Kol Hakavod.

 

לבנה, הבאת לנו כבוד !