דו''ח הכנס הבינלאומי שנערך בכנסת ישראל - ביום ג' 21.2.2012
בנושא: הכרה בטרגדיה של יהודי ארצות ערב ויישום החוק לפיצוי לפליטים היהודים
 
בהשתתפות: משלחת של התאחדות יוצאי מצרים בישראל - בראשותה של לבנה זמיר
 
משלחת של 52 חברים, מטעם התאחדות יוצאי מצרים בישראל, השתתפה בכנס הבינלאומי בכנסת,
שנערך ביוזמתו של ח"כ נסים זאב - לציון שנתיים לאישור החוק לזכויות הפליטים היהודים מארצות ערב,
ובדיקת הדרכים ליישומו.
בין הדוברים:
יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, השר בני בגין, השר שמעון שטרית וחברי כנסת רבים.
כ"כ, נציגים פרלמנטאריים מאירופה שימליצו על יישום החוק: פיורלו פרוברה, סגן-יו"ר הפרלמנט של
האיחוד האירופי לענייני חוץ, קֵנט אֵקרוֹת - נציג הפרלמנט השוודי,
נציגי אירגונים אירופיים וראשי האירגונים של יהודי ארצות ערב..
      בתמונה: לבנה זמיר מעל דוכן הכנסת,
      ח"כ נסים זאב, ונציגי הפרלמנט האירופי
 
 
צילום: קיסר זמיר     
 

                                                                 

חשיבותו של הכנס:
כנס בינלאומי זה הינו כנס היסטורי. כי אם ראשי האירגונים של יהודי ארצות ערב, יצאו בעבר כמשלחת לפרלמנטים השונים באירופה, למסירת עדויות על הטרגדיה של יהודי ארצות ערב, הרי שהפעם נציגי הפרלמנטים האירופיים הם שבאו לכנסת, כדי לבדוק איתנו כיצד יוכלו לסייע.
באפריל 2007, הקונגרס האמריקאי הכיר בזכויותיהם של יהודי ארצות ערב, והצהיר כי בשנת 1948 נוצרו שתי קבוצות של פליטים: כ-650,000 פלסטינים מחד, וכמיליון יהודי ארצות ערב מאידך. אך המנהיגים הפלסטינים הותירו את נתיניהם כפליטים במחנות, בזמן שיהודי ארצות-ערב נקלטו - מחציתם בישראל ומחציתם ברחבי העולם.
 
מתוך דברי הנואמים:
ח"כ נסים זאב - יוזם הכנס:  בעיקבות החוק שאושר ביוזמתו בכנסת, בנושא מתן פיצויים ליהודי ארצות ערב, יש בדעתו עתה לפעול ליישום החוק. עוד הצהיר ח"כ נסים זאב, כי יקים שדולה בכנסת לקידום הנושא, וכי ארה"ב ואירופה חייבות להבין, כי בכל משא ומתן ישנם שני צדדים, וכי גם ליהודי ארצות ערב יש זכויות.
ראובן ריבלין - יו"ר הכנסת: לא יתכן שלום עם ארצות-ערב אם הם לא מפצים את היהודים שגורשו או נאלצו לעזוב, לאחר הקמתה של מדינת ישראל. עוד הוסיף: כפי שאירופה הכירה בקורבנות השואה, עליה להכיר באלה שנאלצו לנטוש את ארצות ערב ואת רכושם, בגלל פוגרומים ואנטישמיות בארץ מוצאם.
 
לבנה זמיר - יו"ר התאחדות יוצאי מצרים: מאחר וארצות ערב אינן מסוגלות להשיב את הרכוש שהותרנו מאחור, או לתת לנו פיצוי על כך, הפתרון הובא על-ידי הנשיא קלינטון ביולי 2000 (קמפ דיויד 2), שהציע להקים קרן בינלאומית שתפצה את הפלסטינים - במקום זכות שיבה - ואת יהודי ארצות ערב. לקלינטון הובטחו בזמנו למעלה מ-20 מיליארד דולר להקמת הקרן, מאירופה, ארה"ב, יפן ועוד. אך הקרן לא הוקמה משום מה, וישראל טענה שיש לחכות להסכם שלום כולל.
לסיכום דבריה, פנתה לבנה זמיר ליו"ר הכנס - ח"כ נסים זאב, בשתי בקשות: א) לקדם הקמת הקרן הבינלאומית שתפצה את שני הצדדים, דבר שעשוי להביא לפתרון הבעיה הפלסטינית, ויאפשר לפלסטינים לצאת מהמחנות.  ב) לפעול למען הקדשת יום בשנה במערכת החינוך, שבו ישמעו התלמידים על הטרגדיה של יהודי ארצות ערב.
מאיר כחלון, יו"ר אירגון יוצאי לוב: מאמין שהקמת הקרן הבינלאומית, עשויה להרגיע את הרוחות בקרב הפליטים הפלסטינים ולהביא לשלום. הוא מבקש את נציגי הפרלמנט האירופי שיתנו קולם לכך, ותובע זאת גם מממשלת ישראל.
צבי גבאי, נציג יהודי עיראק: אנחנו הדוֹר האחרון של יהודי ארצות-ערב שחוו את הטרגדיה,והגיע זמן שהעולם יכיר בה.
ח"כ עינת וילף: ציינה שסוכנות UNRWA באו"ם, שכל תפקידה לדאוג לפליטים הפלסטינים, מעניקה מעמד של פליט לכל תינוק שנולד בגדה או בעזה, שלמעשה כבר איננו פליט. בפועל, ישנם כיום 30,000 פליטים פלסטינים בלבד, מתוך אלה שברחו מישראל ב-1948, ולא 5 מליון שמקבלים מיליארדי דולרים מ-UNRWA, ומנהיגיהם מנציחים את שהותם במחנות הפליטים.  גם הגיע זמן שהעולם יכיר בכך שהיו שתי קבוצות של פליטים, ושתי הקבוצות חייבות לקבל פיצויים.
ח"כ אורלי לוי-אבוקסיס וח"כ ליה שם-טוב, נשאו אף הן דברים ברוח הזאת.
                                 בתום הכנס, אמר ח"כ נסים זאב, כי יפעל לקידום הנושאים שהועלו.