האגודה לידידות ישראל - מצרים

נשיאה: לבנה זמיר

30 שנה של פעילות 1979-2009

 
לבנה זמיר עם ג'יהאן           
סאדאת, בארמון
הנשיאותי שבאזור גיזה
בקהיר – 1982.                        

האגודה לידידות ישראל-מצרים הוקמה בשנת 1979, לאחר חתימת חוזה השלום בין ישראל ומצרים, כעמותה ללא מטרות רווח. עיקר מטרותיה הוא הסיוע לחילופי תרבות בין שתי הארצות, שהם הבסיס לשלום בר קיימא. בשנים הראשונות, הפעילות היתה אינטנסיבית ומגוונת, הן בישראל והן בצד המצרי. שנות השלום הקר הביאו להאטה, אך האגודה מעולם לא הרימה ידיים והמשיכה את פעילותה. להלן דו"ח קצר עם עיקר הפעילויות שנערכו:

תערוכות משותפות ישראל-מצרים, בקהיר ובתל-אביב
תערוכת ציורים של הצייר המצרי הידוע מחמוד סעיד, נערכה ב- 11-18 לפברואר 1982, באכסדרה של התיאטרון הלאומי הבימה – ביוזמת השגרירות המצרית בתל-אביב ובשיתוף עם האגודה לידידות ישראל מצרים. תערוכה   זו  באה   לציין  שנה  לחילופי   שגרירויות   בין ישראל ומצרים, ושר התרבות המצרי, מחמוד ראדואן נוכח בפתיחה.

תערוכה משותפת של ציירים ישראלים ומצרים, נערכה בקהיר ביוזמת האגודה, ב- 20 למאי עד ה- 3 לחיוני 1982, במלון מרידיאן קהיר. אירוע מיוחד זה, שצבר הצלחה רבה, נערך בחסות משרד התרבות המצרי ,משרד החוץ הישראלי, ושגרירות ישראל במצרים.

- האגודה לידידות ישראל מצרים, אירחה את הלהקה המצרית הלאומית לריקודי פולקלור, שהגיעה לישראל ב- 1982, להופעת גאלה בהיכל התרבות בתל-אביב. ד"ר יוסף שאוקי, סגן שר התרבות המצרי, נוכח באירוע.

חילופי תרבות ופולקלור ישראל-מצרים, בקהיר ובת"א
- האגודה יזמה וערכה תחרות מאכלים מצריים במלון הילטון   תל-אביב,  ב- 23  ליוני  1980,  בשיתוף  עם  מלון נייל-הילטון קהיר. נמנו על חבר השופטים: גב' סוזי אבן, מוריס בנין – נשיא ה- Chaine des Rotisseurs, האמנים מני פאר ולילית נגר, השף של מלון נייל-הילטון שהגיע במיוחד מקהיר, ונציגי השגרירות המצרית בתל-אביב.

- בשנת 1983, האגודה יזמה מיפגש מיוחד בקהיר, בין אמני תיאטרון מצרים ושחקני תיאטרון חיפה בניהולו של נועם סמל, כהכנה להעלאת הצגת התיאטרון של נגיב מחפוז  "סרסרה  עלה-ניל"  (פיטפוטים   על  הנילוס),
שתורגמה לעברית והועלתה בתיאטרון בחיפה.

- בינואר 1985, האגודה אירחה למשך כמה ימים, את האורחת הרשמית של משרד החקלאות הגב' פאטמה אחמד  ח'יר  א-דין,  מנהלת  אגף  נשים  כפריות  במשרד החקלאות המצרי.

 

 


עם שמעון פרס, והשגריר מוחמד באסיוני, בכנס של האגודה
לידידות ישראל מצרים בתל-אביב.


עם הנשיא עזר ויצמן בארמון el-Kubbeh בקהיר, במהלך הביקור
הנשיאותי של הנשיא ויצמן אצל הנשיא מובארק.


מיפגשים עם אישים מצריים:
- לבנה זמיר, נשיאת האגודה, נפגשה עם ג'האן סאדאת בארמון גיזה שבקהיר.  במיפגש אישי זה,  אשר  במהלכו שוחחו  השתיים  בשפה  הערבית,  זמיר  העניקה  לגברת
סאדאת שי מקורי: חוברת ובה מאה חמשים מילים זהות בעברית וערבית, שיש להן אותו מובן ואותו היגוי.

 

- לבנה נפגשה בקהיר, גם עם האינטלקטואל המצרי זוכה פרס נובל לספרות, נגיב מחפוז. לאחר ביקורו של סאדאת בירושלים, אינטלקטואל דגול זה הצהיר, כי מצרים וישראל יחדיו יוכלו להקים ציויליזציה גדולה באזור.
- ב-11 לנובמבר 1987 נשיאת האגודה, לבנה זמיר, פגשה במשרדו את את ד"ר יוסף וואלי, שר החקלאות המצרי, במטרה ליזום תערוכת  חקלאות מצרית בישראל.
- בדצמבר 1994, לבנה זמיר הוזמנה להצטרף לפמלייתו של נשיא המדינה דאז עזר ויצמן, בביקורו הנשיאותי אצל הנשיא מובארק בקהיר. כמי שאמונה על הגינונים החברתיים והתרבותיים של ישראל ומצרים כאחד, נוכחותה יצרה את האוירה האינטימית הנחוצה להצלחת הביקור.

הענקת מילגות:
- בשנת 1991, האגודה לידידות ישראל-מצרים העניקה מילגה של -.5,000 $ לד"ר יורם מיטל (היום פרופסור במחלקת המזה"ת באוניברסיטת בן-גוריון בנגב) לעבודת דוקטורט בנושא "התפתחות מדיניות השלום של מצרים כלפי הקונפליקט עם ישראל, 1967-1977" שחקר את הצעדים שהובילו את מצרים לשלום עם ישראל.
מלגות ופרסים הוענקו לסטודנטים על ידי האגודה, עבור  עבודות    סמינר מובחרות על יהודי  מצרים בעת  החדשה. בין הזוכים: אלון תם מחולון, אלון לניאדו מירושלים, שימרית חנין מחיפה, ועוד אחרים.

כנסים וערבי גאלה:
- האגודה לידידות ישראל מצרים ערכה כנסים רבים בנושא "כלכלת השלום ישראל-מצרים", במטרה לעודד עסקים בין שתי המדינות. שגרירי מצרים בישראל, כמו גם שרים בממשלת ישראל ואנשי עסקים רבים בתחומים השונים, משתתפים בכנסים אלה.
- אחת לשנה, האגודה עורכת ערבי גאלה רבי משתתפים, עם מופעי תרבות ופולקלור ישראל מצרים.

ציון 30 שנה לחתימת חוזה השלום ישראל-מצרים:
במלאת 30 שנה לחוזה השלום ישראל-מצרים, שנחתם ב- 26 למרץ 1979, נערכו בישראל כנסים ואירועים בהשתתפותנו, במשרד החוץ ובמליאת הכנסת, בשיתוף עם "המרכז למורשת מנחם בגין" בירושלים, כמו גם על-ידי האקדמיה במכון טרומן בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב, בהשתתפותו של שגריר מצרים בישראל, מר יאסר רדה, וחברי הסגל הדיפלומטי של שגרירות מצרים בישראל.
לציון 30 שנה לשלום ישראל-מצרים, שיתפנו פעולה עם ה- MEI, The Middle East Institute  בוושינגטון ארה"ב, לעריכת קובץ של 21 מאמרים באנגלית, תחת הכותרת The Legacy of Camp David, המפרט את פירותיו ואת חולשותיו של הסכם השלום. המאמרים נכתבו על-ידי היסטוריונים ומזרחנים בארץ ובעולם ועל-ידי מומחים ליחסי ישראל-מצרים. המאמר  שלנו מופיע בעמוד 57 של הקובץ, תחת הכותרת: "רב-תרבותיות לאיחוד במזרח התיכון". לפתיחת הקובץ לחץ
כאן