תרומתם והישגיהם של יהודי מצרים ב 50 שנות המדינה

הקדמה לספר: מאת השר מתן וילנאי, בתקופת היותו שר המדע, התרבות והספורט.

מו"ל: התאחדות עולי מצרים בישראל, תל-אביב 2003 - בשיתוף: מכון ממט"ן ירושלים.

 

ספר זה, שנערך על סמך מחקר בקרב למעלה מ-1000 ישראלים ילידי מצרים, מביא את הישגיהם ותרומתם של יוצאי מצרים בישראל במשך 55 שנות מדינה (1948-1998). כמו כן תרומתם העצומה ליישוב טרם הקמתה של מדינת ישראל, אם בקליטת 11,000 הפליטים היהודים שגורשו מארץ-ישראל על ידי הטורקים במלחמת העולם הראשונה, ואם על-ידי תרומות כספיות אדירות לקליטת פליטים יהודים מאירופה הנאצית, כולל רכישת קרקעות להקמת המושב "ידידיה" הקיים עד היום.
מתוך מחקר זה, עולה כי הישגיהם של יהודי מצרים בישראל ניכר בכל התחומים, מלבד פוליטיקה, והספר מביא את הסיבות לכך. למרות הצניעות הטבועה בהם, כישוריהם של יוצאי מצרים עמדו להם והובילו אותם לקצה הפירמידה בתחומי התעשייה, המסחר, הבנקאות, חינוך, תרבות, דת, ספורט, בטחון, דיפלומטיה, טלוויזיה ועיתונות, רפואה, היי-טק ועוד.
דוגמאות מתוך רבות אחרות בספר: ממציא המזל"ט (מטוס זעיר ללא טייס) הוא ד"ר דוד הררי, יוצא מצרים שזכה 'בפרס ישראל להנדסה 2011'. פרופ' יצחק שווה, פיזיקאי במתחם הגרעיני בנחל שורק, היה מועמד לנשיא המדינה בשנות ה-80. קבוצת הפועל חולון לכדורסל בשנת 1951, שהייתה כולה מורכבת מצעירים יוצאי מצרים, הפכה לנבחרת הפועל, וחלקם השתתפו באולימפיאדת הלסינקי, עם נבחרת ישראל בכדורסל. אלי פאפושדו היה לאיל המלונאות בישראל, ויקטור מדינה – בהיותו מנכ"ל בנק המזרחי – זכה בתואר "בנקאי השנה", והדוגמאות עוד רבות.
כמו במצרים גם בישראל, למרות מספרם המועט יחסית, השפעתם ונוכחותם החיובית בולטת בכל תחומי החיים.
 
דבריו של פרופסור שמעון שמיר, אוניברסיטת תל-אביב, על הספר:
לבנה יקרה,
אני חש לכתוב לך כדי להביע הערכתי לפרויקט שביצעת באופן כה נאות. הצבת אנדרטה של כבוד לבני הקהילה המפוארת הזו ולתרומתם למדינה.
מזה זמן אני טוען בכל הזדמנות כי יוצאי מצרים מציגים דוגמא ומופת מרשימים להצלחה בזכות ההישגים והכישרונות האינדיבידואליים ולא בדרך של הפעלת קבוצות לחץ פוליטיות. חבל שלא כל קהילות ישראל הלכו בדרך זו.
ברכותיי על ספרך החשוב והנאה.
שמעון שמיר.


מחיר הספר, כולל משלוח בדואר רשום לכל כתובת בישראל:
35 שקל.

יש לשלוח צ'ק לפקודת "התאחדות עולי מצרים בישראל" לכתובת להלן, כולל כתובתך ושם הספר:
התאחדות עולי מצרים בישראל - תל-אביב
רחוב פנסקר 56,
תל-אביב