הקונגרס העולמי התשיעי בנושא יהדות  מצרים

70 שנה לתחילת  ''העליה הגדולה'' של יהודי מצרים, והסיבות לכך

1948-2018

 

הצהרתו של דוד בן-גוריון על הקמת המדינה ב-14 למאי 1948, מסמנת את תחילתה של "העליה הגדולה" של יהודי ארצות ערב לארץ-ישראל. אך הסיבות לכך הן שונות בין ארץ לארץ. בעוד מלך מרוקו ושליטי סוריה אסרו על היהודים כל יציאה מארץ הולדתם, ויהודי לוב יכלו לצאת בהמוניהם באניה ישירה מנמל טריפולי לנמל חיפה, הרי שלא כך במצרים. כבר בליל ה-14 במאי 1948, בשעת חצות, ערכו קצינים מצריים חיפוש אכזרי בתוך דירות רבות של יהודים בקהיר ועצרו למעלה מ-1300 יהודים באשמת ציונות, מתוכם 50 נשים. לאחר כשנה וחצי של מעצר ללא משפט, גורשו רוב העצורים הישר מבית-הסוהר לאניה אל מחוץ לגבולות מצרים, רק בשל היותם יהודים. רכוש יהודי רב הוחרם. לאור פרעות שהתרחשו בשכונת היהודים בהם נהרגו עשרות יהודים, ובעקבות התנכלויות והרס של בתי-עסק השייכים ליהודים, רבים נסו על נפשם בהותירם את רכושם מאחור – עם החותמת "הלוך ללא חזור" על דרכונם.

הגל השני לעלייה הגדולה ממצרים התרחש בשנת 1956/57, בעקבות מבצע סיני. מעצרים המוניים, מעצרי בית וגירוש המוני, סימנו את תחילת הסוף לקיום היהודי במצרים.

במהלך הקונגרס הנוכחי, עובדיה ירושלמי, מחבר הספר "חמש הדקות הארוכות" שזכה בפרס ראש הממשלה לשנת 2017, יספר את אשר קרה ליהודי מצרים בשנים 1967- 1970, עד לטיהור האתני וחיסול החיים היהודיים במצרים.

                                                                                     לבנה זמיר – נשיאת הקונגרס

 

להלן קטעי וידיאו נבחרים, מתוך ההרצאות בקונגרס העולמי ה-9:

 

 מושב פתיחה חגיגי, רב שיח עם המשתתפים מחו''ל

 

 

 

-        הרצאה של ד''ר אסתי וובמן, מאוניברסיטת תל-אביב,  בנושא: ''ייצוג הציונות בשיח הציבורי המצרי מאז 1948''

 

 

 

עובדיה ירושלמי, על ספרו 'חמש הדקות הארוכות' - המעצרים של רוב הזכרים היהודים במצרים ב-1967 עד 1970, העינויים והגירוש הישר מבית הסוהר למטוס, אל מחוץ לאדמת מצרים.  

 

 

 

-        פרופסור Aimée Israel-Pelletier, מאוניברסיטת טקסאס בארלינגטון ארה''ב,  בנושא: מידת ההשתייכות של יהודי מצרים לארץ בה נולדו, כפי שמשתקפת בספרות של יוצאי-מצרים: Edmond Jabès, Paula Jacques   

 

-         André AcimanJacqueline Kahanov, Jacques Hassoun , ועוד

 

 

 

-         רוברט נגר (ג'נבה), על ספרו Chroniques Alexandrines

 

 

 

 

-         Lyn Julius מלונדון-בריטניה - עיתונאית ומחברת הספר UPROOTED - גירוש 1956 ביוזמת הנשיא גמאל עבדל-נאצר, האם היה אנטי-קולוניאלי או אנטישמי ?

 

 

 

-         Marlyse Saporta Mosseri:   Ma Sortie d'Egypte - Temoignage

 

-         הנשיא גמאל עבדל-נאצר, האם היה אנטי-קולוניאלי או אנטישמי ?

 

 

 

-         בני וידאל, מזרחן -  בנושא  ''Nasser, le Pharaon Rouge''

 

 

 

עדות של ליליאן שוורץ בקונגרס העולמי ה-9 נצרת 2018