האגודה לידידות ישראל מצרים

  

30 שנה לחילופי שגרירויות ישראל מצרים 1980-2010


מסיבת הגאלה לציון 30 שנה לחילופי שגרירויות ישראל מצרים, נערכה במרכז עינב לתרבות בתל-אביב, בשיתוף עם שגרירות מצרים בישראל, המרכז למורשת בגין, והמחלקה לקשרי חוץ של עירית תל-אביב.

באו לחגיגה: נציגי משרד החוץ, שגרירים ונציגים של 28 מדינות זרות בישראל, אנשי אקדמיה, וישראלים רבים יוצאי מצרים.

התכנית האמנותית שילבה בין מזרח ומערב: ריקוד פולקלור ישראלי עם הלהקה הלאומית "שלום" בניהולו של גברי לוי, מוזיקה של עבדל ווהאב עם השלישייה מנצרת בראשותו של הכנר ראייק ח'ורי, ומזנון עשיר של מטעמי מצרים.

כמו כן, הוקרן סרט קצר שהציג את עיקרי הפעילויות וההישגים של האגודה לידידות ישראל מצרים, המשיקים עם העליות והמורדות של השלום ישראל-מצרים. בעיקבות האירוע, התקבלו מכתבי הערכה רבים, אחד מהם מהקונסול הכללי של ארצות-הברית בישראל, Andrew C.Parker, שהביע הערכה לתוכנו של האירוע, המציין פרקת-דרך חשובה בהיסטוריה של יחסי ישראל-מצרים.

 

היו גם נאומים קצרים - איך לא ? ולהלן כמה פנינים מתוכם:

הרצל מקוב, מנכ"ל המרכז למורשת בגין: ציין שחתימת חוזה השלום ישראל-מצרים, הוא האירוע ההיסטורי השני בחשיבותו, לאחר הקמת המדינה ושיחרור ירושלים, וכי יש ללמוד ממעשיהם של סאדאת ובגין. 

מתוך המסר של שגריר מצרים בישראל, מר יאסר רידה: מאז חתימת חוזה השלום ישראל-מצרים, היחסים בין שתי המדינות הם בהתפתחות מתמדת, כתוצאה של יוזמת סאדאת-בגין, והנשיא מובארק קורא לשלום באזור כולו, אשר סבל דיו.

                

 

מימין:

הרצל מקוב, מנכ"ל המרכז למורשת בגין.

משמאל:

נציגי עיריית תל-אביב-יפו, אליאב בליזובסקי, נתן וולוך,
ורותי פאיאנס.

                       
          

משמאל:
הכנר וירטואוז מנצרת, ראייק ח'ורי, שניגן גם עבדל-ווהאב, גם צ'אייקובסקי.

 

מימין:
אסתי וג'ילבר בר-און.
          


מר נתן וולוך, מ"מ ראש עירית תל-אביב: הנורמליזציה נתקלת בלא-מעט משוכות, אך שני הצדדים מודעים לכך שהשלום הוא בעל חשיבות אסטרטגית. קשרים עיסקיים נרקמים, והאגודה לידידות ישראל מצרים משחקת תפקיד חשוב לחיזוק הקשרים והדו-שיח בין שני העמים.

השר סילבן שלום, סגן ראש הממשלה:
מצרים היא הכוח המוביל בעולם הערבי, וכמי שחתמה ראשונה על שלום עם ישראל, היא קבעה בכך שישראל קיימת, והיא קיימת לעולמי עד. (כאן נשמעו מחיאות כפיים סוערות של הקהל, כולל אנשי השגרירות המצרית). עלינו ללמוד מ-1977, שמשא ומתן ישיר הוא מועיל ומונע ביזבוז זמן.

     השר סילבן שלום, סגן ראש הממשלה.
לבנה זמיר
ובראקת אל-לייסי, שגרירות מצרים בישראל.

פרופ' שמעון שמיר, אוניברסיטת תל-אביב ושגרירנו לשעבר במצרים וירדן: ציין שהשלום ישראל-מצרים הוא סיפור הצלחה, והשיג את המטרה של "לא עוד מלחמה, לא עוד שפיכות דמים". היום נרקמו אינטרסים משותפים בין ישראל ומצרים. שתי המדינות שואפות ליציבות באזור, שתיהן מתמודדות עם קיצוניות וטרור, ושתיהן מאוימות על-ידי אירן. אינטרסים משותפים אלה של יחסינו, משרתים את המטרות של שתי המדינות. אנשים כמו לבנה זמיר ועמיתיה באגודה לידידות ישראל מצרים, תורמים רבות לפיתוח אינטרסים משותפים אלה, לקשרים בין-אישיים וידידות בין שני העמים.עזי נגר וחיים נתנאל.
      
להקת "שלום" בניהולו של גברי לוי.

 

לבנה זמיר, יו"ר האגודה לידידות ישראל מצרים:
נעלה את האירוע וציינה כי לאחר  30 שנות שלום עם מצרים, עלינו להביט הלאה. עוד בשנת    1939,  דוד  בן-גוריון הצהיר  ושאף לקונפדרציה מזרח תיכונית שתכלול מדינה יהודית. במילניום השלישי, כאשר אירופה הבוערת   של   מלחמת   העולם   הראשונה והשנייה    הפכה    למאוחדת,   חלומו של בן-גוריון  אינו  הזוי. הרב  תרבותיות של  יהודי   מצרים,   יכולה   להוות   גשר להשגת המטרה הזאת.