האירגון הבינלאומי של יהודי מצרים

נשיאה – לבנה זמיר

 

 

ראשי הסניפים בחו"ל: קרולינה דלבורגו (איטליה), איזי בונן (ארה"ב), ליליאן חזן-שוורץ (צרפת), סוזי וידאל-פירוט (בלגיה), נינט לוי (אנגליה), אלן ביג'ו ואלי פוליטי (ברזיל)

 

דו"ח הכנס הבינלאומי של אירגון JJAC העולמי -  Justice for Jews from Arab Countries

שנערך בהשתתפותנו ברומא – כולל שימוע בפרלמנט האיטלקי – יוני 2009

קבוצת JJAC הבינלאומי -ליד בנין הפרלמנט ברומא.

לבנה זמיר עם פרופ' Irwin Cotler בפרלמנט האיטלקי ברומא.


כנס
JJAC ברומא, נערך בסימן דבריו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בנאום בר-אילן, בו הזכיר לעולם כולו את מאות אלפי הפליטים היהודים ממדינות ערב, שעזבו את בתיהם בחוסר כל.

 

עוד בחודש אפריל 2008, הקונגרס האמריקאי הכיר ביהודי ארצות ערב כפליטים, על כי גורשו בשנות ה-50 וה-60 מארצות אלו, או נאלצו לעזוב. בכך נקבע כי קיימות שתי אוכלוסיות של פליטים ולא רק זו הפלסטינית.

הכרה זו באה בעיקבות פעילות אינטנסיבית של אירגון JJAC במשך 5 שנות קיומו, אך על מנת להגיע להכרה דומה באומות המאוחדות, אירגון JJAC יזם וערך עד כה, שימוע עדויות של יהודי ארצות ערב בפרלמנטים השונים באירופה: באנגליה, בלגיה, ז'נבה, ובחודש יוני 2009 גם ברומא. לא במטרה לתביעת רכוש, אלא למען ההיסטוריה של עם ישראל ומצוות "ZAKHOR". זהו הבסיס לסולחה של אמת (reconciliation), שלא תיתכן ללא הכרת סבלו של האחר.

 

לבנה זמיר, נשיאת האירגון הבינלאומי של יהודי מצרים, ונציגת ישראל באירגון JJAC הבינלאומי, השתתפה מידי שנה בכנסים אלה של JJAC ברחבי אירופה, והשנה גם ברומא, והשתתפה בשימוע שנערך בפרלמנט האיטלקי ב-16 ליוני 2009.

 

השתתפו בכנס כ- 30 ראשי אירגונים של יהודי ארצות ערב מכל העולם, הנמנים על חברי הנהלת JJAC, וביניהם נציגים של יהודי מצרים: Moise Rahmani מבלגיה (ראשון משמאל בתמונה הקבוצתית), Carolina Delbourgo מאיטליה (שנייה משמאל באותה תמונה), ולבנה זמיר – עבור ישראל.

מארחת השימוע בפרלמנט האיטלקי, חברת הפרלמנט Fiamma Nirenstein, העומדת בראש ועדת החוץ, ועוד שבעה חברי פרלמנט נוספים, האזינו והגיבו בחיוב לעדויות. בין העדים, פרופ'Irwin Cotler שר לשעבר בפרלמנט הקנדי וחבר פרלמנט בקנדה, אשר ציין שקיימת "נאקבה כפולה" לא רק זו של הפלסטינאים, אלא גם זו של כ-850,000 יהודי ארצות ערב, וכי הגיע זמן לעשיית צדק, ולהכרה בקבוצה השנייה של פליטים, זו של יהודי ארצות ערב.

 

פרופ' Meghnagi  David, מרצה לפסיכולוגיה ב-Tre University של רומא, שנולד בלוב וחווה את הפוגרומים של שנות ה-60 בלוב, גינה במהלך דבריו את המלים "החולניות" בהם משתמשים הפלסטינים, ואת המילה "נאקבה" או חַרְסַה, שאינה מסמלת אלא את תבוסתם הם,  את כשלון מטרתם לחסל את מדינת ישראל, ואת הקטסטרופה שהביאו בכך על עצמם. לדברי פרופ' מגנאג'י , יש לנסות ולרפא מלים חולניות אלו בנרטיב הפלסטיני.

לאחר השימוע, שזכה  להדים חיוביים במדיה האיטלקית, הנהלת JJAC ערכה דיונים פנימיים לקראת הכנס הבא, שייערך בחודש נובמבר 2009 בעיר Strasbourg  בצרפת, ויכלול שימוע בפני הפרלמנט האירופי.

במסגרת הכנס, JJAC קיים ערב חגיגי עבור הקהילה היהודית ברומא, בו הוקרן הסרט The Forgotten Refugees, המגולל את הסיפור של חיסולם האתני של יהודי ארצות ערב.

 

לפרטים נוספים על פעילות אירגון JJAC, שמקום מושבו בניו-יורק

יש להקליק JJAC על גוגל.