לבנה זמיר - יו"ר האירגון הבינלאומי של יהודי מצרים,

יצאה עם משלחת ישראל באו"ם,

בראשותו של סגן שר החוץ, מר דני אילון

                                                                                                                             

הנושא שהובא לאו"ם: הכרה בפליטים היהודים מארצות ערב,

ניו-יורק, 21.9.2012

 

לבנה זמיר, יו"ר יהדות מצרים, היתה הנציג היחידי מבין ראשי הארגונים של יהודי ארצות ערב בישראל,

שנוכחה באירוע היסטורי זה, וחבל שכך. להלן כמה תמונות מהאירוע החשוב והמרגש, וסקירת הנאומים.

 

לאחר שתיקה שנמשכה 64 שנים רצופות, העלאת הנושא של הפליטים היהודים מארצות ערב באו"ם, על-ידי סגן שר החוץ מר דני אילון, הוא מאורע היסטורי מבחינת יהודי ארצות ערב באשר הם.

גם אם צודקים הם אלה המלינים על כך, שהדבר אינו משרת את הרעיון הציוני של עליה מרצון ואולי גם לא את יהודי ארצות ערב, הרי שעשיית הצדק ההיסטורי היא חשובה ואנו רואים בכך רק התחלה.

כפי שאמר סגן השר אילון בפתח דבריו באו"ם: איחור זה של 64 שנים, הינו טעות של מדינת ישראל ויש להתנצל על כך, אך עדיין לא מאוחר מדי לעשיית הצדק.

   

                                                                         עם סגן שר החוץ דני אילון, ודני דיקר, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי.

                         

דזירה סקל, נשיא אירגון יהודי מצרים בניו-יורק HSJE, עם      עם ח"כ נסים זאב ולוסט לניאדו, עתונאית בוול-סטריט ג'ורנל,

ויויאן לוי, נציגת AAHA אירגון ילידי אלכסנדריה בניו-יורק.      ילידת מצרים, ומחברת הספר "האיש עם החליפה הלבנה".                                                                                                                                                                            

 

לבנה עם שגריר ישראל לאו"ם, רון פרושאור.   

 

 הכנס התקיים במטה האו"ם בניו-יורק ב-21 בספטמבר 2012, תחת הכותרת "הסיפור שלא סופר - צדק ליהודים מארצות ערב", בהשתתפות של כ-300 איש, דיפלומטים ישראלים, ראשי ארגונים יהודיים באמריקה, פוליטיקאים ממדינת ניו יורק, וכן 25 שגרירים ונציגי משלחות לאו"ם, ביניהם:  

אוסטרליה, איטליה, בולגריה, בלגיה, גרמניה, דנמרק, הולנד, הונגריה, ניו-זילנד, סינגפור, ספרד, פנמה, קוסטה ריקה, קנדה, רפובליקה דומיניקאנית, שוודיה ועוד, ויועץ או"ם לענייני לבנון, סוריה ופלסטינה.

דרישתם של כמה נציגים ערביים באו"ם, שלא לקיים את העלאת הנושא, נתקלה בסירוב, וכך גם בקשתם לחלק עלוני-מחאה בכניסה.

 

הנאומים לא חידשו הרבה למי שבקיא בנושא, והכל נשמע כמו סיסמאות נדושות החוזרות על עצמן, מתוך כנסים שנערכו קודם לכן בירושלים, מלבד נאומו הקולח של פרופסור אלן דרשוביץ, משפטן אמריקאי מבריק.  אך עצם העובדה של העלאת הנושא באו"ם לפעם הראשונה, הפך את האירוע לחשוב ומרגש. להלן לקט "פנינים" מתוך נאומי הדוברים הנכבדים, לפי סדר הופעתם:

 

רון פרושאור, שגריר ישראל לאו"ם: סיפורם של 850,000 יהודים מארצות ערב לא יושתק יותר.

 

דני אילון, סגן שר החוץ: לראשונה בהיסטוריה, אנו מביאים לאו"ם את נושא הצדק לפליטים היהודים ממדינות ערב, אשר נרדפו, הושפלו, נושלו מנכסיהם ומאזרחותם וגורשו. גם מי שעזבו מרצונם - והיו להם הרבה סיבות לעזוב, כי אף אחד לא רוצה להיות מושפל, נרדף, או לראות את חייו וחיי ילדיו בסכנה, ושיתייחסו אליו כאל אזרח סוג ב' - הורשו לצאת עם מעט מתוך חפציהם האישיים.  אנו באיחור של 64 שנים, אך עדיין לא מאוחר לעשיית צדק, לא מאוחר מדי כדי לחשוף את האמת ולדרוש את זכויותיהם של הקרבנות. למרות שזה יקרה מאוחר מדי עבור חלק, כי אנחנו מאבדים רבים מהדור הראשון של פליטים בגלל הגיל, הצדק אינו ניתן לחלוקה. הקריאה לפתרון צודק לפליטים יהודים אינה רק עניין של מוסר, אלא מבוססת על החלטת האו"ם 242 משנת 1967, הקוראת לפתרון צודק לפליטים בכל המזרח התיכון. לא סוג אחד של פליטים אלא לכל הפליטים. בגלל סיבות רבות, בעיה זו לא הועלתה מעולם ולא דנו בה. זו הייתה טעות של ישראל שלא לדון בנושא בזמנו ולא להביא אותו בפני העולם, והיום ראוי להביע התנצלות בפני אותם 856.000 עדים של הגירוש והפוגרומים, על כי לא דיברנו מספיק חזק ובמועד בפני הקהילה העולמית.

ממשלת ישראל ,תאשר בקרוב יום לציון המורשת והגירוש של יהודים ממדינות ערב, כי הילדים שלנו צריכים לדעת את האמת. בכוונתנו להקים מוזיאון בירושלים, לשימור המורשת והיסטורית הפליטות של יהודי ארצות ערב. ח"כ נסים זאב, הנמצא כאן היום, הוביל החלטה לאישור חוק בכנסת, לפיו ממשלת ישראל מחויבת להעלות את מצוקת הפליטים היהודים לשולחן המשא ומתן. כולנו יודעים שלא יהיה שלום אמיתי בין ישראל לפלסטינים, וגם לא נורמליזציה, מבלי לפתור קודם לכן את בעיית הפליטים הפלסטינים. אבל חייבת גם לבוא הכרה ערבית בפליטים היהודים. הפתרון אינו קרוב כל כך, אבל קיימת הצעתו של הנשיא קלינטון, ליצירת קרן בינלאומית שתפצה את שתי הקבוצות של פליטים, הפלסטינים והיהודים מארצות ערב, כפתרון המעשי ביותר.

קיימת מגמה בקרב חלק ממנהיגי ערב, היוצאים בדיונים ומאמרים רבים בעיתונות הערבית, פירוש הדבר שנגענו במיתר הנכון. בהתבסס על סקר של הקונגרס היהודי העולמי, יותר מ 50 אחוז מהפלסטינים הסכימו ליישוב הבעיה על-ידי הענקת פיצויים לשתי הקבוצות של פליטים (במקום זכות השיבה). ההיסטוריה מוכיחה שפליטים מעולם לא חזרו אחורה, אלא התיישבו בארצם החדשה. כפי שישראל קלטה את הפליטים היהודים, אנו מציעים שכך ייעשה גם בפליטים הפלסטינים בארצות הערביות. זהו גשר לשלום, לפיוס ולדו-קיום.

 

רון לאודר, נשיא הקונגרס היהודי העולמי:  הגיע זמן לדבר על פליטים יהודים וערבים כאחד, ולבקש פיצוי עבורם. הרכוש האישי והקהילתי של יהודי ערב, הוא רב יותר מאשר רכושם של הערבים שברחו. עוד בחודש יולי 2000, בדיונים של קמפ-דיויד 2, הנשיא ביל קלינטון המליץ להקים קרן בינלאומית שתפצה את הפליטים הפלסטינים והיהודים על הסבל והאובדן. כיום, לא ניתן להסב את השעון לאחור, לא לערבים ולא ליהודים, וזכות השיבה הוא כבר נושא לספרי ההיסטוריה. אנו חייבים לנוע קדימה, לקראת הכרה ופיצוי. העולם הכיר בבעיה הפלסטינית, ועכשיו הזמן - לאחר 64 שנים - להכיר בכך שפליטים פלסטינים ויהודים כאחד הינם ראויים להכרה ומזור לסבלם. הכרה זו תקרב את השלום. העובדות ההיסטוריות הן עמוד השידרה של הפתרון לסכסוך הכואב הזה.

בשורה התחתונה, אני רואה ילד פלסטיני וילד יהודי, אשר כלום לא יחזיר להם את ביתם שנעזב. אך אפשר לפצות ילדים אלה שהפכו לבוגרים, על מה שקרה.

 

מלקולם הונליין, סמנכ"ל וועידת נשיאי האירגונים היהודים באמריקה: מאות החלטות התקבלו באו"ם לטובת הפליטים הפלסטינים, ואף לא החלטה אחת שתכיר בסבלם של הפליטים היהודים. כינוס זה אינו עוסק בפוליטיקה, אלא בא כתגובה לאלה הטוענים שלא היו פליטים יהודים מארצות ערב.

 

ארווין קוטלר, שר בממשלת קנדה: בכ"ט בנובמבר השנה, נציין 65 שנה להחלטת האו"ם לחלוקה. המנהיגים הערבים דחו אז את הצעת האו"ם להקמת מדינה פלסטינית, אם היא תכלול הקמת מדינה יהודית, וגרמו בכך לתוקפנות כפולה של מדינות ערב: האחת יציאה למלחמה נגד מדינת ישראל שזה עתה קמה לפי החלטת או"ם, ותוקפנות של מדינות ערב נגד אזרחיה היהודים על-ידי רדיפות, מאסרים, הריגה, גירוש, פגיעה בזכויותיהם וגזילת רכושם. לסיכום הצהיר ארווין קוטלר בין השאר: כי על מדינות ערב להכיר באחריות על תוקפנותם הכפולה שגרמה לנכבה הכפולה ולשתי קבוצות של פליטים, ולהכיר במעמד של יהודי ארצות ערב כפליטים. לבטל את מוסד UNRWA המטפל היום בפליטים הפלסטינים, המלבה את השנאה בקרבם ומנציח את פליטותם, ולהעביר את הטיפול בפליטים פלסטינים אלה לידי הנציב העליון לפליטים של האו"ם. מאחר וקיימות 10 סוכנויות שונות של האו"ם המטפלות בפליטים הפלסטינים ואף לא סוכנות אחת בנושא הפליטים היהודים, קוטלר הציע להקים סוכנות אחת באו"ם שתטפל בפיצויים ליהודי ארצות ערב, כפי שהיא מטפלת בפיצויים לפלסטינים.

כל משא ומתן בילאטרלי ישראלי-פלסטיני, וכל תהליך בינלאומי אחר, חייבים לכלול את הפליטים היהודים והפלסטינים כאחד.

ארוין קוטלר מסכם: היכן שאין זיכרון לא תהיה אמת, היכן שאין אמת לא יהיה צדק, היכן שאין צדק לא יהיה פיוס, היכן שאין פיוס בין הצדדים ובין המדינות לא יבוא השלום האמיתי שכולנו שואפים, והמגיע לישראל, לערבים, לפלסטינים ולכל הקהילה הבינלאומית.

 

פרופסור אלן דרשוביץ, המשפטן האמריקאי הנודע: עוד בשנת 1967, ובעיקבות מלחמת ששת הימים, דרשוביץ היה שותף לניסוח סעיף 242 באו"ם, בו נקבע כי יש ליישב את בעיית כל הפליטים, ערבים ויהודים כאחד. תביעת הפליטים הפלסטינים היא החלשה ביותר בהיסטורית הפליטות בעולם, אמר דרשוביץ, ואין שום השוואה בין הפליטים היהודים לבין הפליטים הפלסטינים. הראייה, במדינת ישראל חיים עדיין מליון ערבים, הם מיוצגים בכנסת על-ידי חברי כנסת ערביים, יש להם גישה לבג"ץ ועוד זכויות רבות אחרות. אין שוויון בין הפליטות הערבית והיהודית, כי לא היו פוגרומים נגד ערבים בישראל, הם לא נלקחו כבני ערובה, לא נתלו בכיכרות, לא עוקל רכושם. פלסטינאים מורשים לציין את יום הנקבה, אך מנהיגיהם משתמשים בהם לגינוח פוליטי.

פרופ' דרשוביץ הריע לד"ר חנן עשראווי - דוברת הרשות הפלסטינית - אשר מתוך רצונה העז להוכיח כי אין פליטים יהודים מארצות ערב, היא נרתמה לרעיון הציוני והצהירה שאין פליטים יהודים כי הם פשוט שבו למולדתם, לארץ ישראל... אין השוואה כי למרות שאותם יהודים תרמו לפיתוח הארצות הערביות בהן חיו מזה דורות, הם נרדפו או גורשו. אותם יהודים גם הצליחו ותרמו רבות לארצות בהם נקלטו: ארצות-הברית, אירופה, ישראל ובכל מקום שהעניק להם אזרחות. לעומתם, בחרו הפליטים הפלסטינים להישאר קשורים במחנותיהם במקום להיבנות. הטענה כי יהודי ערב אינם פליטים כי אינם רוצים לשוב ללוב, עיראק או איראן, היא טענה צינית שבאה לדרוש כי ישובו היכן שנרדפו ונטבחו. בושה על כל מי שמעלה טענה כזאת !

 הנושא אינו חדש, הדגיש דרשוביץ, וכולנו ערים לו עוד מתחילתו: החל משנת 1967, אני מייצג תביעותיהם של יהודים מארצות ערב רבות, בעיקר מאיראן, עיראק, מצרים ולוב, שאיבדו הכל.

לסיום, הצהיר דרשוביץ כי האו"ם הינו האחראי הראשון להנצחת מעמדם של הפלסטינים כפליטים, וזכה על כך במחיאות כפיים סוערות.

עלינו לדרוש צדק, שוויון ותשומת לב חיובית של האו"ם ושל העולם. כאשר ידע העולם את האמת והעובדות ההיסטוריות, הצדק ינצח.

 

הסיכום של סגן השר דני אילון:  לא נשקוט עד שיימצא פתרון צודק לפליטים היהודים מארצות ערב.

זה לא יהיה קל, במיוחד משום שהתעלמנו במשך כמעט 65 השנים האחרונות. אבל היום נקטנו בצעד חשוב, ואנחנו נמשיך בדרך הזאת. זאת לא ירייה מהמותן ולא אירוע חד פעמי. אנחנו נהיה כאן שנה אחר שנה. זו המחויבות שלנו לעצמנו ולפליטים היהודים, עד שנביא את ההחלטה שתכיר בפליטות של יהודי ארצות ערב.

סגן השר אילון קרא לפרלמנטים בעולם שיכירו באי-הצדק ההיסטורי והסבל שנגרם ליהודי ארצות ערב, שגורשו, נאלצו לעזוב או ברחו. פנה בשם ממשלת ישראל, למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולכל מזכ"ל או"ם שיבוא אחריו, להעלות נושא זה באג'נדה של מוסדות האו"ם עד להשגת פתרון צודק. נהיה כאן בכל שנה, סיכם אילון, כדי להזכיר להם ובכדי לקרוא שוב ושוב לעשיית הצדק.