הקונגרס היהודי העולמי בבודפסט 13\5\5-7

כ-500 נציגים מ-60 מדינות בעולם, השתתפו באסיפה הכללית ה-14 של הקונגרס היהודי העולמי, שנערך בבודפשט ב-5 עד ה-7 במאי 2013, בראשותו של נשיא הקונגרס, השגריר רונלד לאודר. המשלחת הישראלית לקונגרס מנתה 37 משתתפים מן המניין, ולבנה זמיר הוזמנה כחברת המשלחת הישראלית. הוזמן גם מר מאיר כחלון, אך הוא לא יכול היה להגיע.

עמדו בראש האירגון למשלחת ישראל: מר סאם גרונדוורג, מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי בישראל, ועו"ד עדנה ויינשטוק-גבאי, מנהלת יוזמות אסטרטגיות.

הנושא המרכזי של הקונגרס: אנטישמיות ברחבי העולם.

נשאו דברים מרכזיים בפתיחת הקונגרס: ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן - שברך על קיום הקונגרס בהונגריה לאור האנטישמיות הגואה בה לאחרונה; שר החוץ הגרמני בהונגריה ד"ר גוידו ווסטרוולה, נשיא הקהילה היהודית בגרמניה ד"ר דיטר גראומן, ונציג בכיר מטעם ישראל השר סילבן שלום.

הפגנה אנטישמית במהלך הקונגרס בבודפשט: כ-500 אזרחי הונגריה קיצוניים, הפגינו למרות האבטחה הכבדה שהוצבה סביב הבנין בו נערך הכנס. הם מחו נגד מיעוטין ונגד יהודים - ובכלל זה גם נגד ישראל... 

 האנטישמיות במדינות ערב: למרות שנושא הפליטים היהודים מארצות ערב לא נמנה רשמית בין נושאי הקונגרס, הנושא הועלה במסגרת האנטישמיות הגואה בארצות ערב. מנכ"ל JJAC מר סטנלי אורמן, והרב אלי עבאדי נשיא JJAC שהגיע במיוחד מניו-יורק, הציגו דו"ח חשוב ומקיף על האיבה השוררת במדינות ערב כלפי המיעוט היהודי - אפילו במצרים החתומה על הסכם שלום עם ישראל - והזכירו את חילול המקומות הקדושים ליהודים בארצות אלו.

הוזכר בין השאר מאמר שפורסם לאחרונה בעיתונות המצרית, המספר על "עלילת דם" עתיקת-יומין, ועל כך שיהודים ממשיכים כביכול לרצוח מוסלמים כדי להשתמש בדמם לאפיית מצות. כתבה דומה התפרסמה גם בעיתון לבנוני, דבר המכפיש באופן חמור את היהודים בארץ ובתפוצות.

השתתפו בדיון:

מר אדווין שוקר מאנגליה (חבר הנהלת JJAC), אשר ברך על היוזמה של הקונגרס היהודי העולמי שהעלה לראשונה בפני האומות המאוחדות - בשיתוף עם משרד החוץ הישראלי - את נושא הפליטים היהודים מארצות ערב.

לבנה זמיר יצאה בקריאה כי תוקם ועדה בינלאומית של הקונגרס היהודי העולמי, שתיקח על עצמה את שימור המקומות הקדושים ליהודים בארצות ערב,

 כולל בתי-כנסת עתיקים, בתי-קברות, ספרי תורה יוקרתיים, פנקסי הקהילות וכו', היורדים לטמיון. כמו כן, הדגישה גב' זמיר את החשיבות להמשך הבאת הנושא בפני האומות המאוחדות, עד אשר יכיר האו"ם בזכויות הפליטים היהודים מארצות ערב - הנחשבים "למליון השביעי".

גב' אורלי רחימיאן (חברת הקבוצה הצעירה בקונגרס), הזכירה שיש לכלול את איראן בכל פעם שמועלה נושא הפליטות של יהודי ארצות ערב.

לסיכום: האסיפה הכללית של הקונגרס החליטה לכלול דברים אלה בתקנון הקונגרס ל- 4 השנים הבאות, וזהו בהחלט הישג חשוב מבחינתנו. לפיכך, הקונגרס היהודי העולמי בישראל, ימשיך את מעורבותו בכל הקשור לזכויות הפליטים היהודים מארצות ערב.

 

      

          בקונגרס היהודי העולמי - עם המשלחת הישראלית                    סאם גרונדוורג ועדנה גבאי ויינשטוק     

        

             רון לאודר וסילבן שלום - בגאלה דינר                          רון לאודר, נשיא WJC עם לבנה זמיר

    

             איב פדידה, אדווין שוקר, סטן אורמן וג'ינה וולדמן